Obsah článku
Klíště ohrožuje i vašeho psa. Klíšťata jsou nebezpečná nejen pro lidi, ale také pro vaše zvířecí miláčky. Bez ohledu na to, jestli pes běhá po lese nebo po zahradě u rodinného domu, klíšťata ho ohrožují všude. Nevystavujte svého psa zbytečně riziku nákazy a ochraňte před klíšťaty kvalitními přípravky.
Obojky proti klíšťatům
Mezi chovateli jsou oblíbené obojky proti klíšťatům a blechám. Jejich použití je snadné, psovi obojek prostě připnete na krk a účinek vydrží až šest měsíců. Ovšem ne každý pes obojek proti parazitům snese.
Spot – ON přípravky
Velice účinné jsou také malé plastové ampulky, jejichž obsah aplikujete psovi za krk. Aplikace je snadná, zabere pár vteřin a skvěle ji snesou i psi, kteří na sebe nechtějí nechat říliš sáhnout. Účinná látka ochrání vašeho psa až na několik měsíců.
Sprej proti klíšťatům
Spreje proti parazitům jsou vhodná spíše pro hladkosrstá plemena. Sprej se nanáší na celé tělo psa, vynechá se jen kůže na hlavě. Stejně jako ostatní antiparazita ochrání sprej vašeho psa nejen před klíšťaty, ale také blechami. Délka ochrany je závislá na kvalitě výrobku a pohybuje se zpravidla mezi 1-2 měsíci.
Jak vytáhnout klíště?
I přes veškerou prevenci se může stát, že si pes klíště v kožíšku přinese. V takovém případě se snažte klíště, co nejrychleji odstranit. Zapité klíště nenatírejte lihem ani žádnou jinou desinfekcí. Důvodů, proč to nedělat, je hned několik. Klíště po natření ztrácí pružnost a je větší riziko, že ho přetrhnete. Navíc se potřené klíště začne bránit a do oběhového systému vašeho psa vypustí velké množství slin, které mohou být nakaženy infekcí.
Klíště uchopte jemně pinzetou, ideální jsou k tomu speciální pinzety na klíšťata, které koupíte za pár korun v lékárně nebo ve zverimexu. Klíště z rány vytáhněte kývavým nebo točivým způsobem, pak ho spalte nebo se ho alespoň pokuste utopit. Teprve teď místo po klíštěti vydesinfikujte.