Obsah článku
Pro úplné nesportovce nebo začínající zájemce o venkovní pohybovou aktivitu je jogging zajímavou a snadnou volbou, jak zapracovat na své kondici. Pro úplné nesportovce nebo začínající zájemce o venkovní pohybovou aktivitu je jogging zajímavou a snadnou volbou, jak zapracovat na své kondici. LIFE-TREND
Pokud nejste rychlí zrovna jako jamajský sprinter Usain Bolt držitel světových rekordů ve sprintu na 100m a dalších krátkých tratích, nebo prostě jen nemáte prozatím takovou fyzičku, abyste rychlejší tempo běhu „udýchali“, nabízí se vhodná forma běhu, na kterou zcela určitě máte – dejte se na jogging! V následujícím příspěvku si povíme co to jogging vlastně je a jak se liší od klasického běhání.
Spěchej, ale pomalu!
Výraz jogging pochází z angličtiny, kde sloveso „to jog“ znamená pošťouchnout nebo postrčit. V nejrozšířenějším významu v češtině slovo jogging představuje velice pomalý běh (do 10km/h), který trvá alespoň 20-30minut. Jogging slouží nejčastěji za účelem rekreace nebo hubnutí. Ve dvojici je jogging díky velmi nízkému nároku na intenzitu rychlosti běhu mnohdy využíván pro poklábosení si s kamarády.
Vhodná aktivita pro úplné nesportovce / začátečníky
Jogging je vhodným cvičením pro lidi, kteří nejsou tak zdatnými běžci, nebo trpí nadváhou a chtějí si zlepšit kondici. Jelikož se jedná o běh s velmi nízkou intenzitou běhu, musí se provozovat delší dobu, aby se dosáhlo nějakého výsledku. Při joggingu nepřekročí uběhnutá vzdálenost za 1 týden zpravidla více jak 25 kilometrů.
Zásady joggingu
- Běhejte opravdu pomalu (do 10km/h), klidně volně přecházejte z běhu do chůze a naopak.
- V začátcích se nehoňte za počty naběhaných kilometrů, ale zaměřte se na dobu, po kterou se tomuto stylu běhání věnujete.
- Dýchejte zhluboka a pokud možno nosem.
- Snažte se šetřit klouby a došlapujte měkce (kvalitní obuv je základ!).
- Dbejte na pravidelnost. Delší doba věnování se joggingu a přizpůsobení stravovacích návyku je naprostou samozřejmostí (a nutností pro dobré výsledky).
- 2-2,5 hodiny před během si dejte něco lehčího k jídlu, po běhu vyčkejte cca 1 hodinu než se najíte.
- Snažte se chodit běhat častěji a zbytečně neběhejte až příliš vysokou rychlostí, po běhu nezapomeňte namáhané svaly protáhnout.
- Nezapomínejte i na dostatečný odpočinek.
Doporučené tréninkové schéma pro začínající
- 1. týden – 3x týdně 20-25 min.
- 2. týden – 3x týdně 30 min.
- 3. týden – 3x týdně 35 min.
- 4. týden – 3x týdně 40 min.
- 5. týden – 4x týdně 40 min.
- 6. týden – 3-4x týdně 45 min.
- 7. týden – 3-4x týdně 50 min.
Za předchůdce joggingu se považuje indiánský běh
Jedná se o techniku, při které se střídají intervaly chůze a běhu. Na začátku se začíná s chůzí, při které se tělo dostatečně zahřeje a poté se přechází do běhu. Běh není nijak intenzivní, jedná se spíše o mírný klus, který odpovídá možnostem jedince. V okamžik když se jedinec cítí příliš vytížený, aby pokračoval v běhu, jednoduše přejde do chůze, během níž si odpočine a poté opět pokračuje v běhu. Tento cyklus se neustále opakuje. Tato technika běhu se nazývá indiánským během, jelikož ji praktikovaly mnohé kmeny indiánu (např. Apačové), kteří byli schopni takto urazit bez přestávky až 80 km.