flower, hibiscus, plant
Zahrada

Pokojové rostliny – Ibišek

Obsah článku

Ibišek pochází z tropických částí Asie a do Evropy byl poprvé přivezen okolo roku 1731. Ibišek je pojmenovaný podle egyptského posvátného ptáka ibise, který byl ztělesněním boha Thovta.

Egyptsky se jmenoval hib, řečtina toto slovo užívá v obměně ibis. Rod Hibiscus (prosvirník, ibišek) zahrnuje asi 200 druhů. Jako okrasné rostliny se ibišky pěstují v mnoha formách. Můžou dosahovat až 2 metrů výšky, ale většinou dorostou okolo metru. S ibiškem se můžeme setkat i pod názvy Hibiscus rosa-sinensis či čínská růže.

Keřovitý Ibišek má dřevité stonky, z nichž vyrůstají větvičky s listy různých tvarů, například podlouhlé, srdčité nebo bohatě členité. Největší ozdobou, pro kterou se Ibišek pěstuje, jsou rozmanité zvonovité květy, jenž mohou být jednoduché či plné, v barevných odstínech od bílé, přes žlutou, oranžovou, růžovou až po sytě červenou. V našich zeměpisných šířkách kvetou od jara do podzimu, květy jsou mnoha barev a barevných kombinací, jednoduché i plnokvěté, jejich počet závisí na velikosti rostliny. Květy vydrží zpravidla jeden den a prakticky nevoní. Střídají jej nově rozvíjející se poupata. Čínská růže je na pěstování nenáročná.

Podívejme se, jaké jsou podmínky pro pěstování ibišku.

Teplota

Ibišek je poměrně teplomilný. Letní teplota by měla dosahovat 20 – 25° C, zimní 15 – 20° C, minimálně však 13° C.

hibiscus, flower, dewdrops

Světlo

Umístěn by měl být na místě, kde je dostatek světla, ale nemá rád přímé polední slunce, listy se “spálí”, zežloutnou a opadají. V zimě ho je třeba umístit do světlé místnosti. Nejlepší stanoviště pro ibišek je na východním nebo západním okně. V létě můžeme rostlinu umístit na balkón, ale chráníme ji před deštěm a větrem.

Voda

Na jaře a v létě vyžaduje ibišek hojnou zálivku. V parném počasí je prospěšné rostlinu rosit.

Ibišky zaléváme tak často, aby zemina v květináči nikdy zcela nevyschla, ale nenecháváme rostlinu stát ve vodě. Jsou-li ibišky přelité, dělají se jim na listech nevzhledné žluté fleky, následně celý list zežloutne a opadá.

Hnojení

Ibišek vystavte do slunného okna ve čtyřhranné nádobě, zdůrazníte tak jeho orientální původ. Pro dobrý růst a bohaté nasazování poupat vyžaduje vydatnou výživu, kterou mu zabezpečíme pravidelným týdenním přihnojováním zředěným organickým nebo plným průmyslovým hnojivem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *